Vzorník RAL barev

Nebyl by to člověk a svět kolem něj, aby se nesnažil zase něco kategorizovat, setřídit a dát tomu nějakou zkratkovitou nálepku. Ano, ve vzorníkách barev (dokonce především v tomto odvětví!) platí nějaká pravidla a ve světě, kde existují tabulky i na jogurty, se samo sebou najdou tabulky i na barvy. Na rozdíl od jogurtů, je však u vzorníku barev opravdový smysl. My se dnes podíváme na ten nejznámější a nejzavedenější, podle něhož se řídí prakticky celý svět – vzorník RAL barev.

Standardy a kódy = základ

Kdybyste dnes šli tzv. „do barev“ a řekli „chtěl bych červenou“, prodavač by se asi krapet opotil s vidinou, že s Vámi bude ještě dost práce. Moc byste dnes nepochodili ani u termínu např. „oxidovaná červená“. Vše se totiž řídí standardy, mezi které patří i vzorník RAL. Ten vznikl už v roce 1927 a za jeho vznikem stojí Německý institut pro záruku jakosti a certifikaci. Samotná zkratka RAL pak znamená „ReichsAusschuss für Lieferbedingungen“ , což znamená Říšský výbor pro dodací podmínky.

RAL Classic

V průběhu desítek let od jeho vzniku se samozřejmě vzorník barev velmi často měnil. Do současné podoby vyrostl někdy na přelomu 20. a 21. století. Klasickým, nejběžnějším vzorníkem, je RAL Classic. Ten obsahuje 213 odstínů, jež se používají především ve výrobě nábytku a v průmyslových odvětvích, kde nejsou stovky barev zas až tolik za potřebí. Jednotlivé barvy jsou vždy označeny kódem RAL a 4-místným číslem. Jako příklad můžeme uvést třeba RAL 1003, což je kód pro signální žlutou.

Vzorník barev do bytu RAL

RAL Design System

Pro interiéry je ale RAL Classic už poněkud nedostačující a proto vznikl RAL Design System. Ten v sobě ukrývá na 1625 odstínů barev. Díky přesnému kódu pak můžete získat prakticky kdekoliv na světě identický odstín barvy, jakou si sami vyberete. Ještě bychom měli zmínit, že existuje RAL Effect, který udává 420 kódů pro plné barvy a 70 pro metalické.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>