Vzorník barev do bytu

Není barva jako barva a obzvláště tomu je pak v oblasti interiéru. U interiérových barev hraje roli na výsledném efektu hned několik faktorů – světlost místnosti, doplňky místnosti, nebo třeba i povrch zdí atd. Zkrátka vybrat si barvu není úplně jednoduchá záležitost. Aby ale výběr byl alespoň trochu snazší, existuje hned celá řada vzorníků barev do bytu. A právě na ty jsme se zaměřili v dnešním článku.

Solidní firma se pozná snadno

Vzorník barev do bytuAsi každá natěračská firma, která by Vám měla zhotovit nátěry stěn Vašeho bytu, bude mít k dispozici svůj vlastní vzorník barev, které jsou schopni nanést na stěny. Pokud jste ale dosud žili v domnění, že parta dělníků míchá barvy tak dlouho, až z toho vyhotoví jakýsi vzorník, vyvedeme Vás dnes z omylu. Na trhu totiž existují standardizované vzorníky barev a férový prodejce Vám poskytne vzorník libovolného standardu, stejně tak dokáže reagovat na Váš jakýkoliv „kódovaný“ požadavek.

Vzorník barev RAL = základ

Asi tím nejběžnějším, co se interiérových barev týče, je RAL Design, který obsahuje 1625 odstínů barev. Osobně ho považujeme za poněkud rozsáhlý, a pokud chcete zvážit do bytu opravdu všechny barvy, vyčleňte si alespoň jedno nudné odpoledne… Jakousi alternativou by pak mohl být klasický RAL Classic , jež obsahuje „pouze“ 213 odstínů.

České standardy ČSN

Starší generace z nás možná pamatuje českou normu – vzorník barev ČSN. Co dříve běžně používali naši tatínkové a dědečkové, je dnes už zastaralý standard, který je na ústupu. Na internetu je pak možné najít poměrně hodně typů převodníků barev (z ČSN na RAL a nazpátek). Solidní prodejce Vám ale opět namíchá barvu i podle ČSN kódu.

Moderní NCS

Posledním, poměrně známým vzorníkem barev, je NCS. Tento vzorník vyšel na základě poznatků vědců, architektů a umělců, kteří dali dohromady soubor celkem 1950 odstínů barev. Zaměřuje se zde pak především na celkový dojem barvy i jemné detaily – ideální je tak právě do bytu.

Vzorník barev RAL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>